Споменете си тази новина от Стокхолм 17 ноември 2004 г.
И оттогава досега, вече цели 20 години, само приказки, приказки…
На снимката Симеон Сакскобургготски и Даниел Беловарски в Стокхолм 2004 г.
На 17 ноември 2004 г. в Стокхолм беше направено предложение от най-голямата шведска групировка “Инвестор груп”, което включваше модернизация на българската армия чрез офсетни сделки. На срещата представителите на лидерите на компании като СААБ, “Електролукс”, “Ериксън” и SKF, като беше обсъдено значително увеличение на шведските инвестиции в България. Двадесет години по-късно, този амбициозен проект все още е в сферата на разговорите. Първоначалната оферта включва изграждане на завод за бяла техника и телекомуникационен център, както и удвояване на инвестициите в Лагерния завод в Сопот. Това предложение подчертава вашето стратегическо значение на офсетните програми за модернизация на армията, като включваше и участието на военноремонтното дружество “Терем” и показва възможностите за производство на радарна техника от “БАЕ Системс”. Въпреки това, че първият договор беше подписан с „Даймлер Крайслер“ за доставка на военни автомобили, реализацията на основните проекти остава предизвикателство.
Най-голямата шведска групировка “Инвестор груп” е предложила военният концерн СААБ да поеме всички проекти по модернизацията на българската армия чрез офсетни сделки – за хеликоптери, за самолети, за оборудване. Предложението е направено на срещата на Симеон Сакскобургготски с ръководството на “Инвестор груп” в Стокхолм, където българският премиер е на посещение, съобщи БНР.
Ако сделката бъде реализирана крупно, в България ще бъдат направени шведски инвеститори, сред които ще се построи завод за бяла техника за 65 млн.евро на компанията “Електролукс”, както и на телекомуникационния център на “Ериксън”, предадоха кореспондентите на националното радио.
На срещата с министър-председателя се изразиха изпълнителните директори на СААБ, “Електролукс” и на SKF. Последната фирма преди три години купи Лагерния завод в Сопот. По време на днешния разговор от SKF са заявени, че смятат да удвоят инвестициите си в България, което означава да вложат още до 100 млн.евро в Лагерния завод.
Пред БНР Симеон коментира, че “Инвестор груп” е най-голямата инвеститорска група в Швеция, която с фирмите си печели 30% от Брутния вътрешен продукт в страната. Българският премиер, че контактува със семейството си със собствениците на “Инвестор груп” датира още от предишното поколение.
Всички основни кандидати за модернизация на бойните вертолети на армията – БАЕ Системс, Сажем, Елбит Системс и Лохийд Мартин и други, също предлагат офсетни програми.
Обявената още в края на май т.г. съвместна оферта на Елбит Системс и Локхийд Мартин включваше прякото участие на военноремонтното дружество “Терем” в модернизацията на хеликоптерите.
От “БАЕ Системс” също проучват възможности за развитие на стратегическо партньорство за производство на радарна техника в България”. Компанията се интересува от завода за радарна техника “Черно море”- Варна.
В края на май т.г., след поредица от неуспешни опити или съпътствани от скандали сделки на военното министерство, правителството приема правилата, по които ще се осъществят 11-те приоритетни проекта за модернизация на Българската армия. Кабинетът обвързва офертите на кандидатите с офсетни програми, които изискват от доставчиците на ново оборудване да осигурят инвестиции в друга сфера или да използват български фирми като поддоставчици.
Малко след това е подписан и първият договор – германския концерн “Даймлер Крайслер” за доставката на военни автомобили “Мерцедес” за армията. Срещу този концернът ще изгради три центъра за ремонт на германските автомобили, а по линия на индиректния офсет е избран за своя доставчик плевенската фирма “Алуком” – най-големият завод за производство на алуминиеви отливки на Балканите.
Сред 11-те приоритетни проекти за тези за модернизация на вертолетите “Ми-17” и “Ми-24”, за закупуване на нови изтребители, за брегова радиолокационна система за контрол на корабоплаването и охрана на морската граница “Екран”, за модернизация и придобиване на кораби втора ръка, за развитие на средствата за комуникационно и информационно осигуряване, за национална програма за унищожаване на боеприпаси излишни и за придобиване на системи за разузнаване, ранно предупреждение, мониторинг на ядрени, химически и биологични вещества.